+380 44 3777361

+380 44 3777362

вул. Іллінська, 8,
м. Київ, Україна, 04070

Інформаційні технології

Зауважимо, що динаміка розвитку IT-бізнесу в Україні протягом останніх декількох років йде по висхідній, а постійно зростаюча експортна складова цієї галузі залучає до цього сектору української економіки  дедалі більше суб’єктів бізнесу як українського, так й іноземного походження. На відміну від значних якісних зрушень в IT-бізнесі розвиток відповідного галузевого законодавства України, на жаль, залишається на «старих» позиціях.

У царині інформаційних технологій ми надаємо такі послуги:

 • консультації у сфері прав інтелектуальної власності, пов’язаних з IT і програмним забезпеченням;
 • супровід реєстрації прав на комп'ютерні продукти та інші об'єкти інтелектуальної власності;
 • забезпечення договірного оформлення правовідносин з розробниками програмного забезпечення та авторами об'єктів інтелектуальної власності, у тому числі, супровід складання ліцензійних угод;
 • правове регулювання діяльності в мережі Інтернет, у тому числі захист доменного імені та внесення в офіційну базу власників доменних імен в Україні;
 • консультації у сфері захисту користувача «хмарних» технологій;
 • розробка правових схем та документації щодо електронної комерції;
 • адвокатський супровід у справах, пов’язаних із кіберзлочинами;
 • представництво інтересів клієнта у суді у справах, пов'язаних з порушенням та захистом авторських прав в сфері IT;

Чи доводилося Вам стикатися з випадками незаконного відтворення, розповсюдження власно створених комп’ютерних програм або з відвертим нехтуванням з боку третіх осіб авторськими та суміжним правами розробників?

Такі порушення, спричинені  певними прогалинами у законодавстві, дедалі частішають.

Наразі існує цілий ряд проблемних питань, які необхідно кваліфіковано вирішувати для забезпечення захисту прав приватних осіб і компаній, які працюють в сфері IT. Незважаючи на те, що ця галузь економіки є досить молодою, ми вже маємо суттєві надбання у даній правничі         й практиці.

До прикладу, декілька наших порад стосовно поширених проблемних питань.

 1. Так, відповідно до чинного законодавства України «комп’ютерні програми» відносяться до об’єктів авторського права та охороняються як літературні твори. Авторське право на твір виникає з моменту його створення і не підлягає обов’язковій реєстрації. У теорії, це означає, що авторське право на програмне забезпечення не потребує як такого оформлення, утім, враховуючи сучасні умови ринку, ми наполегливо пропонуємо своїм клієнтам все одно  реєструвати свої авторські права в державному реєстрі, оскільки це дає ряд незаперечних переваг.

Існує непоодинока практика, коли авторські права на незареєстровані програмні продукти (комп’ютерної програми, бази даних тощо) реєструються з метою привласнення чужого авторства для подальшого отримання прибутку. Наша судова практика дає нам змогу впевнено стверджувати, що при вирішенні спору щодо авторства на програмний продукт суд буде в першу чергу з’ясовувати хто з сторін має відповідне свідоцтво про реєстрацію. У разі виникнення будь-яких розбіжностей і непередбачених ситуацій це ставить авторів, що зареєстрували свої права, у наперед виграшне становище.

 1. Чимало правових спорів виникає з причин непрофесійного забезпечення прав роботодавця або замовника при створенні програмних продуктів найманими працівниками. Наша Компанія пропонує клієнтам декілька шляхів врегулювання таких правовідносин: (і) прийняття на роботу програміста за трудовою угодою; (іі) замовити розробку програмного забезпечення у сторонньої особи за угодою цивільно-правового характеру; (ііі) скористатися послугою аутстаффінгу.

Укладання трудового договору буде мати переваги у тих випадках, коли обов'язки працівника не обмежуються одноразовим створенням програмного продукту, натомість передбачається, що працівник безперервно буде зайнятий творчою працею, результатом якої буде створення об'єктів авторського права. Якщо замовник не має наміру укладати з програмістом трудову угоду, законодавство дозволяє йому найняти останнього за цивільно-правовим договором підряду. Проте, у цьому випадку замовник не отримує автоматично всіх майнових прав на створений об'єкт як при укладанні трудового договору, відповідно, йому необхідно буде також укласти з автором окремий договір, наприклад, уклавши лише один договір - на створення об'єкта авторського права.

 1. В умовах «вільного доступу» правоохоронних органів до офісів українських бізнесменів та поштових серверів все більшої популярності набуває використання «хмарних» сховищ даних. Це модель онлайн-сховища, в якому дані зберігаються на численних розподілених в мережі серверах. На відміну від моделі зберігання даних на власних «жорстких» серверах, придбаних чи орендованих спеціально для подібних цілей, зміст або будь-яка інформація із «хмарних» серверів згаданим вище стороннім особам недоступна, а також убезпечена від доступу несумлінних «адмінів».

Стосовно правового регулювання використання «хмарних» серверів, то законодавчі регуляції  використання новітніх технологічних досягнень у цій сфері в Україні сильно запізнюється. Законодавство України взагалі не містить визначення поняття «хмарні технології» або «хмарні сервери». Саме тому ми пропонуємо нашим клієнтам комплекс заходів, котрі охоплюють у тому числі проведення юридичного аудиту провайдера «хмарних» технологій та супровід укладення відповідних  договорів з такими провайдерами.