+380 44 3777361

+380 44 3777362

вул. Іллінська, 8,
м. Київ, Україна, 04070

НОВИЙ ЗАКОН «Про Товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»


НОВИЙ ЗАКОН «Про Товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»

Друзі! Поспішаю поділитися з Вами новиною, котру українське корпоративне право очікувало найбільше останні роки. Навіть не помилюся, якщо скажу, що останні років 10. Йдеться про НОВИЙ ЗАКОН «Про Товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

У своєму польськомовному блозі http://jakzalozycfirmenaukrainie.com/ раніше я неодноразово висловлював сподівання на прийняття цього Закону, адже новий Закон запроваджує гнучке європейське регулювання товариств з обмеженою відповідальністю, котрих в Україні нині налічується біля 500 000. Цей Закон привнесе диспозитивність і здатність учасникам товариств самостійно та гнучко регулювати корпоративні відносини між собою. Зміни не лише дають більше можливостей для українських підприємців, а й спрощують діяльність іноземних компаній, які вкладають гроші в нашу країну та створюють нові робочі місця!

У продовження хотів  би ознайомити Вас із основними його новелами.

Отже, кількість учасників товариства не обмежується. Інформацію про розмір статутного капіталу, список учасників товариства і навіть його місцезнаходження тепер не обов'язково закріплювати в статуті товариства

Закон передбачає запровадження  вТОВ інституту корпоративних договорів. Ці договори зазвичай стосуються ключових умов створення і ведення бізнесу або виходу з нього. Тепер при укладанні корпоративних договорів можна буде самостійно визначати умови відповідно до потреб власників. Це дає можливість повноцінно укладати договори в Україні та за українським правом, а це означає наблизити Україну до європейських підходів та й в принципі зробити ведення бізнесу простішим і зрозумілішим.

У ТОВ запроваджується інститут наглядових рад, який давно функціонує у розвинутих країнах. Це збільшує прозорість та підзвітність підприємств, сприяє чесній конкуренції та є хорошим знаком для іноземних компаній та кредиторів.

Закон про ТОВ робить можливим заставу корпоративних прав. Тобто, тепер можна буде отримати кредит чи фінансування під заставу частки підприємства, якою ви володієте. Це значно полегшує залучення додаткових коштів та відкриває великі можливості для розвитку бізнесу.

Посилюється відповідальність за несвоєчасне внесення вкладу з моменту реєстрації товариства, аж до позбавлення учасника товариства його частки в організації.

Закон захищає права міноритарних учасників. Тепер виключити з товариства учасника, який  «систематично не виконує або неналежним  чином  виконує  обов’язки», що є доволі суб’єктивним судженням, буде неможливо.

Також, Закон дає право учасникам товариства домовитися про механізм контролю за правочинами із зацікавленістю та уникати конфлікту інтересів між різними бізнесами одних і тих же партнерів.

Прийняття нового Закону вирішує низку болючих проблем для бізнесу, дозволяє Україні піднятись у рейтингу Doing Business за показником захисту прав міноритаріїв та загалом значно покращує бізнес-клімат. Це великий крок вперед, але ще не кінцева мета.

А втім, ще варто дочекатися підпису Пана Президента на цьому Законі та його опублікування, адже Закон набирає чинності за 3 місяці від його опублікування. 

 Старший Партнер PLP Law Group

Андрій Попко